UWAGA: w dniu 11 kwietnia nastąpiła zmiana numeracji telefonów i faksów we wszystkich jednostkach Szpitala.
 TELE    INFORMACJA OGÓLNA    56 679 31 00

Wyszukaj telefon

Wpisz frazę typu rejestracja, poradnia, oddział, kierownik, koordynator, itp. lub fragment numeru telefonu.

ZAKRES DZIAŁALNOŚCI

Oddział składa się z 25 stanowisk, w tym jest 5 stanowisk intensywnej terapii, 7 stanowisk opieki pośredniej i 13 – opieki ciągłej. W dyspozycji oddziału jest Zespół Wyjazdowy Neonatologiczny „N”, który transportuje wcześniaki i noworodki z rejonowych szpitali dawnego województwa toruńskiego i włocławskiego do tutejszego oddziału, współpracuje z drugim Zespołem Wyjazdowym „N” przy Klinice Neonatologicznej w Bydgoszczy, zabezpieczając całe województwo kujawsko-pomorskie. Zespół Karetki „N” przekazuje także pacjentów do innych ośrodków, głównie do ośrodków kardiochirurgicznych (na operacje wad serca) i okulistycznych (na laseroterapię z powodu retinopatii wcześniaczej).

Po hospitalizacji, wcześniaki i noworodki, które były w ciężkim stanie są kierowane do Poradni Patologii Noworodka w celu obserwacji rozwoju, kontroli i rehabilitacji (do 2-go roku życia).

Wszystkie stanowiska intensywnej terapii są w pełni wyposażone w respiratory, wielofunkcyjne kardiomonitory, ssaki, kolumny gazów, pompy infuzyjne dwutorowe. Stosuje się wszystkie metody wentylacji, włącznie ze wspomaganiem oddechu metodą CPAP-u, wentylacją oscylacyjną (HFO) – 2 urządzenia i leczenie tlenkiem azotu.

W części patologii noworodka jest 7 pokoi z węzłem sanitarnym, dla matki i dziecka. W pozostałych salach są hospitalizowane noworodki wymagające pilnej obserwacji pielęgniarskiej, a dla matek karmiących przeznaczono pokój do spania w obrębie oddziału.
W oddziale odbywa się diagnostyka wad i innych chorób serca. Wady wymagające wczesnej interwencji, po zdiagnozowaniu przez kardiologów dziecięcych, są przekazywane do ośrodków kardiochirurgicznych. Współpracujemy z pulmonologiem doświadczonym w umiejętności wykonywania bronchofiberoskopii w zakresie diagnostyki wad układu oddechowego. Przyjmujemy wcześniaki z niską i skrajnie niską urodzeniową masą ciała, niewydolnością oddechową, krążenia, niewydolnością nerek (współpracujemy z oddziałem Pediatrii i Nefrologii ze Stacją Dializ). Diagnozujemy i leczymy choroby układu nerwowego ( badania USG i USG Doppler, konsultacje neurologów dziecięcych, tomografia komputerowa).

Oddział został zakwalifikowany do III stopnia referencji.

W oddziale jest możliwość odbywania staży kierunkowych w zakresie pediatrii, neonatologii, chirurgii dziecięcej, położnictwa i ginekologii.

Oddział ma 5 miejsc specjalizacyjnych z neonatologii. W trakcie specjalizacji są trzy rezydentki. W ostatnich czterech latach uzyskały specjalizację z neonatologii 4 osoby. Jeden lekarz rozpoczął studia doktoranckie w Warszawie pod kierunkiem pani prof. Bieganowskiej w zakresie kardiologii dziecięcej. Lekarze z oddziału są aktywni naukowo. Publikujemy i przedstawiamy prace na ogólnopolskich zjazdach, sympozjach neonatologicznych i pediatrycznych, często w formie wygłoszenia. Jedna osoba prowadzi zajęcia ze studentami anglojęzycznymi z Collegium Medicum w Bydgoszczy (propedeutyka pediatrii i kardiologia).

herbztlem   Organem tworzącym dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie