Oddział Kardiologii i Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego oraz Oddział Intensywnej Terapii Kardiologicznej

Informacje o Oddziale

Oddział Kardiologii i Intensywnej Opieki Kardiologicznej wraz z Ośrodkiem Wszczepień i Kontroli Stymulatorów istnieje od 1986 r. - jest pierwszym oddziałem kardiologii powołanym na terenie byłego województwa toruńskiego. Od 2001 r. funkcjonuje w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym Pracownia Kardiologii Inwazyjnej. Oddział Kardiologii ma 42 łóżka w tym:

• Sala Intensywnej Opieki Kardiologicznej – 8 łóżek,
  • 5 sal chorych (z łóżkami monitorowanymi)
  • 19 – łóżkowy odcinek Kardiologii Inwazyjnej

oraz pracownie:

• Pracownia EKG i Prób Wysiłkowych,
  • Pracownia Echokardiograficzną,
  • Pracownią Holterowską,
  • Pracownia Kardiologii Inwazyjnej,
  • Pracownia Elektroterapii i Elektrofizjologii.

Obecnie w Oddziale Kardiologii pracuje 16 lekarzy, w tym 12 kardiologów, 4 jest w trakcie specjalizacji z kardiologii. Zespół podnosi stale swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach, konferencjach i kongresach kardiologicznych. Oddział Kardiologii od lat bierze udział w wieloośrodkowych, międzynarodowych badaniach klinicznych.

Oddział współpracuje z fundacją DAR SERCA działającą przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu w celu poprawienia diagnostyki i leczenia chorych na serce.

Zakres działalności

Oddział zapewnia pełen zakres diagnostyki nieinwazyjnej i inwazyjnej oraz leczenia chorób układu krążenia u pacjentów przyjmowanych w trakcie ostrego dyżuru, kierowanych z przychodni kardiologicznych i rejonowych, a także pacjentów z powikłaniami skierowanych przez oddziały wewnętrzne szpitali terenowych poprzez:

• Wykonywanie badań inwazyjnych w diagnostyce choroby wieńcowej (koronarografia, przezskórne interwencje wieńcowe- koronaroplastyka, implantacja stentów), od 02.10.2005 r. 24-godzinny dyżur inwazyjny dla pacjentów ze świeżym zawałem serca,
  • Wszczepianie i kontrolę stymulatorów serca,
  • Przeprowadzanie badań elektrofizjologicznych,
  • Wykonywanie badań echokardiograficznych (transtorakalne, przezprzełykowe, testy obciążeniowe z Dobutaminą),
  • Wykonywanie innych badań diagnostycznych (EKG, testy wysiłkowe, rejestracja 24-godz. EKG i ciśnienia metodą Holtera, testy pochyleniowe (head-up tilt test)),
  • Prowadzi działalność naukową biorąc aktywny udział w wieloośrodkowych, międzynarodowych badaniach klinicznych,
  • Posiada akredytację do prowadzenia specjalizacji lekarzy w zakresie kardiologii i chorób wewnętrznych,
  • Prowadzi cotygodniowe szkolenia lekarzy kardiologów i lekarzy specjalizujących się w kardiologii regionu toruńskiego.

Personel

Koordynator Oddziału

lek. Krystyna Jaworska

Pielęgniarka Koordynująca - Krystyna Kurlenda

Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera

ul. Św. Józefa 53-59, 87-100 Toruń

Koordynator lek. Krystyna Jaworska (56) 61 01 250
Z-ca Koordynatora lek. Anna Raczyńska (56) 61 01 251
Gabinet lekarski   (56) 61 01 252
(56) 61 01 253
Pielęgniarka Koordynująca Krystyna Kurlenda (56) 61 01 255
Punkt pielęgniarski - odcinek kardiologii inwazyjnej

(56) 61 01 254

Punkt pielęgniarski - oddział

(56) 61 01 256

Punkt pielęgniarski - sala "R"

(56) 61 01 257

Fax

(56) 65 43 369

alt alt alt
alt
Organem tworzącym dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.